"Fenomen" | Pokaz filmu o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!

"Fenomen" | Pokaz filmu o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!
 • Kiedy

  28 Stycznia 2023 ● 14:50

  28 Stycznia 2023● 16:30

 • Gdzie

  ulica: Kino Nowa Fala, ul. Konarskiego
  Nr domu: 8
  11-500 Giżycko

 • Wstęp

  https://bilety.gizycko.pl/index.php/repertoire.html?id=2162

 • Organizator

  Giżyckie Centrum Kultury, Kino Nowa Fala

3 stycznia 2023 roku mija 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji na ekranach polskich kin wyświetlany jest „Fenomen” – pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii Orkiestry. Pokaz w Giżycku odbędzie się w najbliższą sobotę. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.


Giżyckie Centrum Kultury zaprasza na pokaz specjalny filmu "Fenomen" o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!

 

Sobota 28 stycznia o 14:50

Kino Nowa Fala

ul. Konarskiego 8

 


Jurek Owsiak

Na zdj. Jerzy Owsiak. fot. Marcin Michoń

 

To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.  

 

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.  

 

Zdecydowałam się wyprodukować ten film, bo moim zdaniem wciąż brakuje w Polsce dokumentów na temat ważnych postaci, które swoją postawą i swoim życiem pokazują ogromną moc do zmieniania naszej rzeczywistości. Taki właśnie jest Jurek Owsiak. Energia, która go napędza, odmieniła oblicze polskich szpitali, ratując dziesiątki tysięcy ludzkich istnień. Myślę, że to będzie premiera 30-lecia mówi Dominika Kulczyk, główna producentka filmu.  

 

„Fenomen” to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.  

 

Do polskich kin „Fenomen” wszedł 20 stycznia 2023 roku. Jego premiera zbiegła się z rocznicą pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz tegoroczną edycją akcji. Reżyserką „Fenomenu” jest Małgorzata Kowalczyk. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.  

 

Film został zrealizowany ze wsparciem finansowym, na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.