"Ptaki śpiewają w Kigali" | Seans i spotkanie autorskie z Joanną Kos-Krauze

 • Kiedy

  4 Listopada 2021 ● 18:00

  4 Listopada 2021● 21:00

 • Gdzie

  ulica: Konarskiego
  Nr domu: 8
  11-500 Giżycko

 • Wstęp

  wstęp wolny

 • Organizator

  Giżyckie Centrum Kultury, Wolne Miasto Giżycko

Seans filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" oraz spotkanie z twórczynią Joanną Kos-Krauze

4 listopada, czwartek o godz. 18.00

Kino Nowa Fala

Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki

dostępne w kasie kina Nowa Fala (ul. Konarskiego 8)

 

Ptaki śpiewają w Kigali, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska 2017

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

 

Joanna Kos-Krauze - polska reżyserka i scenarzystka. Przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych. Z mężem – reżyserem Krzysztofem Krauze – na początku XXI wieku stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. Była pomysłodawczynią, współscenarzystką i drugim reżyserem filmu Mój Nikifor. Współpracowała także przy filmach telewizyjnych z cyklu "Wielkie rzeczy" (2000).

 

W 2006 r. jako współreżyser i współscenarzystka odebrała Złote Lwy na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za kolejny obraz stworzony wspólnie z mężem "Plac Zbawiciela", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków.

 

W 2011 r.  otrzymała „Koronę Sandomierską” oraz tytuł Reżyserki NieZwykłej na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu.

 

W 2013 r. wielkim sukcesem okazał się kolejny film stworzony przez małżeństwo Krauze "Papusza", poświęcony romskiej poetce Bronisławie Wajs.

 

Po śmierci męża w 2014 r. kontynuowała prace nad filmem "Ptaki śpiewają w Kigali", poruszającym temat ludobójstwa w Rwandzie. Film został ukończony w 2017 r. Obraz otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.