Turystyka

Turystyka

Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

Aktywny wypoczynek

Fala

Giżycko leży w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uznanych za najpiękniejszy region w Europie i jedno z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Miasto określane Żeglarską Stolicą Polski otaczają dwa jeziora – Niegocin i Kisajno. Naturalne walory przyrodnicze Giżycka przyciągają ludzi spragnionych czystego powietrza i wody, zieleni, ciszy oraz spokoju. W okolicy leży ponad 100 jezior, które otaczają miasto ze wszystkich stron, a na żeglarzy czeka Port Ekomarina, nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy nad jeziorem Niegocin. Tu organizowane są całkowicie bezpłatnie warsztaty żeglarskie a zimą bojerowe, z których mogą skorzystać wszyscy chętni.

 

Wielkie Jeziora Mazurskie

Fot. gizycko.pl/ T. Karolski

 

Atrakcyjne otoczenie przyrodnicze Giżycka, stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki. Ścieżki rowerowe i piesze zachęcają do spacerów, wycieczek, uprawiania joggingu. Miłośnicy jazdy konnej mają do dyspozycji ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług. Amatorów turystyki kajakowej usatysfakcjonują uroki doliny Sapiny. Miasto dysponuje też największą w regionie bazą i ofertą turystyczną.

 

Port EkomarinaŚcieżka rowerowa otoczona roślinamiCentrum miasta Giżycka z góryKajaki w porcie Ekomarina

 

Niewątpliwie najatrakcyjniejszym obiektem w Giżycku jest XIX-wieczna Twierdza Boyen, jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Twierdza zajmuje ok. 100 ha, co czyni ją największym zabytkiem na Mazurach, ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy i położona jest na terenie tzw. „Wyspy Giżyckiej”. To cenny w skali Europy obiekt architektury obronnej, ale i miejsce wielu wydarzeń kulturalnych.

 

Twierdza Boyen

Fot. gizycko.pl

 

Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Giżycku są również:

 • zabytkowy, jedyny taki w Europie, most obrotowy na kanale Łuczańskim, łączący dwa jeziora Niegocin i Kisajno, most waży sto ton, ma 20 m długości i 8 m szerokości, jest zwodzony na bok przez jednego operatora,

Most obrotowy

Fot. gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

 • Wieża Ciśnień z muzeum i kawiarnią oraz piękną panoramą na okolicę i jeziora, ciekawa architektonicznie Kładka nad kanałem Łuczańskim, którą warto przespacerować się również wieczorem, gdy jest pięknie rozświetlona,

Wieża Ciśnień

Fot. gizycko.pl/ T. Karolski

 • Wzgórze św. Brunona patrona miasta, ulubione miejsce spacerowe mieszkańców i turystów, z miejscem do wypoczynku, wiatami grillowymi i wieżą widokową na szlaku 300 km Mazurskiej Pętli Rowerowej

Wzgórze Świętego Brunona

Fot. gizycko.pl/ T. Karolski

 • zabytkowy kościół ewangelicki z 1827 roku na pl. Grunwaldzkim, gdzie odbywają się giżyckie koncerty organowe,

Kościół ewangelicko-augsburski

Fot. gizycko.pl/ T. Karolski

 • Galeria Sztuki Schron Giżycko w prawdziwym zabytkowym schronie w centrum miasta,

Galeria Sztuki Schron Giżycko

Fot. gizycko.pl/ M. Kluk

 

Giżyckie Archiwum Cyfrowe w kamieniczce przy ul. Warszawskiej


Giżyckie Archiwum Cyfrowe

Fot. gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

 • Pasaż Portowy z kładką spacerową i nadwodną estakadą, prowadzącą wprost na taras widokowy nad jeziorem Niegocin i giżyckie molo, gdzie mamy wyjątkową przestrzeń i zapierające dech w piersiach widoki.

Pasaż Portowy

Fot. gizycko.pl/ T. Karolski

 

Wypocząć możemy na pięknej piaszczystej plaży, którą od centrum miasta oddziela urokliwy, parkowy starodrzew. W Lunaparku na plaży miejskiej, czeka na gości również najnowsza atrakcja Giżycka - koło widokowe Mazury Sky, o wysokości około 12 pięter, dokładnie z 34,5 m możemy podziwiać piękne Mazury. Zachęcamy też do spacerów w Lesie Miejskim, gdzie obcować możemy z unikalną, mazurską przyrodą, a dla aktywnych oferta nowoczesnych klubów fitness, baseny, sauny, korty tenisowe, squash, siłownie w plenerze i tor do gry w boule, czy jedyne w regionie kryte lodowisko. Zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą korzystać z bogatej oferty obiektów sportowo-rekreacyjnych.

 

Nabrzeże z kołem widokowym

Fot. gizycko.pl/ M. Kluk

 

Wieczorem warto złapać klimat giżyckich knajpek i restauracji, w których spróbujemy wielu lokalnych specjałów, posłuchamy klimatycznej muzyki i szant w wykonaniu dobrych giżyckich zespołów, po drodze spotkamy też muzykujących artystów, jak The Sunset, który tworzą taneczną atmosferę miasta, ulic i nabrzeża, serwując muzykę instrumentalną na najwyższym poziomie.

 

The Sunset

Fot. gizycko.pl/ K. Zadroga (na zdjęciu The Sunset podczas ulicznego występu)

 

Atrakcje, które szczególnie możemy polecić podczas wypoczynku w Giżycku, to na pewno:

 • rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej i mniejszymi jednostkami na przykład trasą „3 jeziora, 3 kanały w 1 godzinę” statkami Bosman, rejs klimatycznym Posejdonem, czy
 • kompleks Boyen Water Park, znajdujący się tuż przy twierdzy, z największym w Polsce wodnym placem zabaw i wyciągami do wakeboardu,
 • największy w regionie Park linowy Wiewióra z tyrolką nad leśnym jeziorem Popówka Mała i torami przeszkód dla młodszych i starszych,
 • 300 km Mazurska Pętla Rowerowa z nowymi ścieżkami i trasami rowerowymi również w Giżycku, w tym wokół Twierdzy Boyen oraz wieżą widokową na Wzgórzu św. Brunona i oczywiście
 • wiele ciekawych imprez oraz regat, tradycyjnie 1 maja w Giżycku Wielkie Otwarcie Sezonu z Paradą Jednostek Pływających, rodzinnymi atrakcjami, biegami rodzinnymi i koncertami gwiazd w ramach Dni Giżycka, na początek wakacji Giżyckie Dni Oldtimerów, przez całe lato plenerowe kino letnie w Porcie Ekomarina, w sierpniu widowiskowe pokazy lotnicze Festiwal Wiatru, a w twierdzy Operacja Boyen, która przenosi nas w klimat historycznych wydarzeń z okresu I wojny światowej, ugości mazurskimi kulinariami, rękodziełem i pokazami.

Dodajmy, że z kartą turysty Trippass wiele z tych atrakcji będzie w Giżycku ze specjalnymi bonusami.

 

Giżycko jest też eko. W naszych restauracjach i hotelach promujemy picie zdrowej i smacznej kranówki. W partnerskich lokalizacjach serwujemy bezpłatnie „Czystą Giżycką”, dając gościom wybór i co najważniejsze wspólnie zmieniając nawyki | lista partnerów woda.gizycko.pl. Przełamujemy stereotypy, bo giżycka woda z kranu ma bardzo dobre właściwości i skład, niejednokrotnie lepszy od wód butelkowanych, produkujemy mniej plastiku i promujemy eko postawy, pokazując kranówkę jako nasz produkt „eksportowy”. Zapraszamy więc na „Czystą Giżycką” do Giżycka!

 

Aleksandra Juszkiewicz

Fot. gizycko.pl/J. Maciejewska-Kucfir (na zdjęciu społeczna ambasadorka akcji, zwyciężczyni MasterChef TVN, Aleksandra Juszkiewicz)

 

U nas oddycha się pełną piersią i to nie tylko dlatego, że miasto ma duży potencjał oraz wiele możliwości rozwoju i samorealizacji. Mamy po prostu najwyższej jakości powietrze. Tutaj oddycha się naprawdę, bo mazurskie powietrze jest wyjątkowe. Wyjątkowo czyste.

 

Giżycko to zdecydowanie centrum turystyki wodnej i sportów bojerowych. Rozległa tafla wody i płaskie brzegi stwarzają doskonałe warunki do żeglowania. Jeziora roją się od białych i kolorowych żagli, jachtów, kajaków, rowerów wodnych, licznych amatorów ma windsurfing. Organizowane są imprezy i zawody żeglarskie, a zimą bojery. W okresie zimowym jeziora przyciągają amatorów bojerów z całego świata. Miasto stanowi węzeł szlaków wodnych. Stąd można płynąć na południe przez Mikołajki do Rucianego-Nidy i na północ do Węgorzewa. Nad brzegami jezior znajdują się liczne przystanie oraz porty białej floty. Statki Żeglugi Mazurskiej i prywatnych armatorów są do dyspozycji grup i turysty indywidualnego. 

 

Niegocin

Fot. gizycko.pl/ T. Karolski

 

Malowniczo położone wśród lasów i jezior pola namiotowe, to idealne miejsce dla osób ceniących spokój, osobisty kontakt z przyrodą i długie leśne spacery. Drogi bywają często zacienione szpalerem starodrzewu, a wędrowanie nimi, szczególnie kiedy upał daje się mocno we znaki, to naprawdę duża przyjemność.

 

Las miejski_M. Kuliś

Fot. Mariusz Kuliś Fotografia

 

Jesień to wspaniały okres na wędkowanie, a także doskonały czas dla wypraw na grzyby i spacery po lesie. Nietrudno znaleźć tu borowika, koźlaka, maślaka, rydze. Dla wielu przecież las jest najpiękniejszy właśnie wczesną jesienią, kiedy mieni się wielorakimi barwami a szelest liści pod butami wprawia w stan odprężenia.

 

Spośród wszystkich form aktywnego wypoczynku na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat funkcjonują liczne trasy rowerowe. Na trasie rowerowych wycieczek często można podziwiać piękne panoramy i krajobrazy, a także atrakcje naszego regionu, a otaczająca cisza i spokój pozwalają na chwilę zapomnieć o problemach codzienności. Na takie wycieczki warto zabrać ze sobą kamerę czy aparat fotograficzny, aby utrwalić piękno krainy oraz wspaniały świat roślinności i zwierząt.

 

Na specjalne zdjęcie z kołem żeglarskim i jeziorem w tle, zapraszamy na cypel przy ul. Nadbrzeżnej, przy wylocie Kanału Łuczańskiego na jezioro Niegocin.

 

Koło ratunkowe - fotoramka

Fot. gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

 

Już w okresie międzywojennym Giżycko znane było jako kurort i ośrodek sportów wodnych, tu przyjechać wówczas wręcz wypadało. Na gości czekały licznie powstające hotele, pensjonaty, wille, schroniska, a także elegancka przystań jachtowa, pływalnia, sala koncertowa, biblioteka oraz kina. Turystów witały restauracje, kawiarnie, piwiarnie, winiarnie, wypożyczalnie łodzi i kąpieliska. Powstawały kluby wioślarskie i żeglarskie, na jeziorze Niegocin zapoczątkowano zawody bojerowe i zbudowano skocznię narciarską.

 

Piękno Mazur dostrzegł cały świat. Mazurskie Jeziora okrzyknięto najpiękniejszymi na świecie w światowym plebiscycie New7Wonders of Nature z udziałem kilkuset milionów internautów. Pokonaliśmy wszystkich finalistów z Europy i prześcignęliśmy rozpoznawalne ikony światowej przyrody jak Malediwy, Wielki Kanion Kolorado, Galapagos, Wodospad Salto Angel w Wenezueli, Skałę Uluru w Australii czy Wezuwiusz. Wielkie Jeziora Mazurskie - najpiękniejszy region w Europie, wśród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie! 

 

A smak prawdziwych Mazur można poznać właśnie w Giżycku!

 

www.gizycko.pl

Facebook „Miasto Giżycko” www.facebook.com/kursnagizycko,

YouTube “Miasto Giżycko official” www.youtube.com/MiastoGiżyckoofficial,

Instagram “gizycko” www.instagram.com/gizycko/,

TikTok „gizycko_official” www.tiktok.com/@gizycko_official

 


Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski