e-PIT czeka na podatników od 15 lutego

Twój e-PIT to przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) roczne rozliczenie podatnika. Znajdują się w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Dane te można uaktualnić. Usługa nie dotyczy przedsiębiorców, oni mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

 

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniają  Polakom usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze jest dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

 


Kiedy złożyć zeznanie?

Od 15 lutego do 2 maja, a dokładnie:  

  • PIT-36, PIT-37 i PIT-38 - do 2 maja
  • PIT-28 - do 28 lutego

 

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

 


Jak korzystać z usługi Twój e-PIT

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

logowanie do e-Urząd Skarbowy

 

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.


Ulgi i 1% OPP

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

 

WAŻNE:


ROZLICZ PIT W GIŻYCKU

To dzięki wkładowi giżyckich podatników miasto może się rozwijać.

Podatek od osób fizycznych (PIT) stanowi duży procent dochodu Giżycka. To dzięki wpływom z podatków sprawnie funkcjonują szkoły, przedszkola, przestrzenie publiczne, infrastruktura drogowa. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój Giżycka, a mieszkasz tutaj, pracujesz, albo po prostu kochasz nasze miasto i chcesz widzieć jak się zmienia - rozlicz swój PIT w Giżycku! 

Jak rozliczyć PIT w Giżycku?
Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, należy wpisać adres zamieszkania w Giżycku. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania.

 

GIŻYCKA KARTA MIESZKAŃCA

Okres rozliczeniowy to dobry moment na przypomnienie mieszkańcom o możliwości złożenia wniosku o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca. Karta gwarantuje zniżki w popularnych miejskich obiektach (basen, kino lodowisko), a także u wielu giżyckich przedsiębiorców - SPRAWDŹ.

 

 

 

 

E-PIT | INSTRUKCJA WIDEO z www.podatki.gov.pl

 

Na podstawie informacji https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/