Prace archeologiczne | II tura

Prace archeologiczne | II tura
 • Kiedy

  10 Września 2022 ● 11:00

  11 Września 2022● 16:00

 • Gdzie

  ulica: Warszawska
  11-500 Giżycko

 • Organizator

  Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej

Zapraszamy na drugą turę prac archeologicznych przy odkrywaniu kwatery pierwszowojennej w Giżycku.

 

Sobota i niedziela

10 - 11 września od godz. 11.00

cmentarz zabytkowy przy ul. Warszawskiej, przy obelisku pamiątkowym

 

Przez wiele dekad wydawało się, że żołnierska kwatera z czasów I wojny światowej na zabytkowym cmentarzu w parku przy ul. Warszawskiej w Giżycku, została zniszczona w pierwszych latach po II wojnie światowej. Przełom nastąpił jesienią 2021 r., kiedy to pod warstwą humusu przypadkowo natrafiono na betonowe nagrobki tej kwatery. Co więcej, leżą one mniej więcej tam, gdzie powinny według zachowanych projektów kwatery z lat 20. XX w.

 

W najbliższy weekend 10-11 września odsłaniane będą kolejne zachowane relikty kwatery na terenie zabytkowego cmentarza. Zapraszamy osoby chętne do wzięcia udziału w pracach wykopaliskowych. Zgłoszenia na adres mailowy: obeswbialystok@gmail.com. Wolontariusze będą mieli  zapewnione posiłki regeneracyjne.


Prace będą prowadzone przez Miasto Giżycko przy współpracy z Ośrodkiem Badań Europy Środkowo-Wschodniej i Stowarzyszeniem Wspólnota Mazurska, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Zapraszamy niezależnie od pogody w najbliższą sobotę i niedzielę od godz. 11.00 na cmentarz zabytkowy przy ul. Warszawskiej, przy obelisku pamiątkowym. To rzadka w naszym mieście możliwość kontaktu i obserwowania prawdziwych archeologów przy pracy.

 

 

 

Kontakt:

Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej Pl. Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1/117 15-420 Białystok https://www.facebook.com/Dziedzictwo-Wielkiej-WojnyCmentarze I wojny światowej. Front wschodni | Facebook https://www.facebook.com/osrodekbadan/ http://www.obesw.pl