Prace archeologiczne | zabytkowy cmentarz przy ul. Warszawskiej

Prace archeologiczne | zabytkowy cmentarz przy ul. Warszawskiej

ODKRYWAMY KWATERĘ PIERWSZOWOJENNĄ 

Przez wiele dekad wydawało się, że żołnierska kwatera z czasów I wojny światowej na zabytkowym cmentarzu w parku przy ul. Warszawskiej w Giżycku, została zniszczona w pierwszych latach po II wojnie światowej. Przełom nastąpił jesienią 2021 r., kiedy to pod warstwą humusu przypadkowo natrafiono na betonowe nagrobki tej kwatery. Co więcej, leżą one mniej więcej tam, gdzie powinny według zachowanych projektów kwatery z lat 20. XX w.

 

W weekend 13-14 sierpnia odsłaniane będą zachowane relikty kwatery na terenie zabytkowego cmentarza. Zapraszamy osoby chętne do wzięcia udziału w pracach wykopaliskowych. Zgłoszenie należy przesłać do 10 sierpnia na adres meilowy: obeswbialystok@gmail.com. Wolontariusze będą mieli  zapewnione posiłki regeneracyjne.


Prace będą prowadzone przez Miasto Giżycko przy współpracy z Ośrodkiem Badań Europy Środkowo-Wschodniej i Stowarzyszeniem Wspólnota Mazurska, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Zapraszamy mieszkańców w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-16.00. Odwiedzających prosimy o kierowanie się w stronę pomnika, widocznego na współczesnym zdjęciu.

 

 

 

Informacje, grafiki:  Małgorzata Karczewska Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/590123179413819 

 

Kontakt:

Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej

Pl. Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1/117 15-420 Białystok https://www.facebook.com/Dziedzictwo-Wielkiej-WojnyCmentarze I wojny światowej. Front wschodni | Facebook https://www.facebook.com/osrodekbadan/

http://www.obesw.pl