UKS Short Track MOSiR podsumowuje sezon

UKS Short Track MOSiR podsumował sezon 2021/2022. Największe osiągnięcia, najlepsze wyniki, ranking zawodników. Co przynosi klubowi największą dumę i radość, a co smuci? Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną informacją prasową klubu.


Podsumowanie sezonu

UKS Short Track MOSiR

2021/2022 

Przygotowanie do sezonu klub rozpoczął już 26.06.2021, najpierw trzy tygodnie na obiektach sportowych miasta Giżycko (tor rolkarski przy SP 4, stadion MOSiRu, boisko ORLIK przy SP 7, las miejski i trasy rowerowe w okolicach Giżycka), ta pierwsza część przygotowań zakończyła się 16.07, sprawdzianem kondycji fizycznej na stadionie miejskim – bieg na 100 m, skok w dal z miejsca i godzinny bieg ciągły.

 

Po dwóch tygodniach odpoczynku zawodnicy przystąpili do ćwiczeń wspólnych z klubami z Olsztyna i Elbląga w ramach letnich obozów. Po 2 tygodniach, wszystkie trzy kluby wyjechały na drugą część obozu do Krynicy Zdrój, gdzie pod okiem trenerów kontynuowali przygotowanie do sezonu.

Sezon rozpoczął się od Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w Gdańsku.

W całym 2021/2022 sezonie nasi zawodnicy brali udział w:

Mistrzostwach Polski Seniorów na Dystansach i Wieloboju,

Mistrzostwach Polski Juniorów,

Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży,

Mistrzostwach Polski Młodzików,

Mistrzostwach Polski Mastersów

oraz w sześciu imprezach w ramach, Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych.

 

Zawodnicy startowali również na zawodach międzynarodowych. Michalina Wawer i Jakub Nowak, zostali powołani do Narodowej Kadry Juniorów na zawody w czeskich Benatkach nad Jizerou. Dodatkowo Michalina Wawer została powołana do Kadry Narodowej Juniorów na sezon 2021/2022.

 

Do największych osiągnięć naszych zawodników można zaliczyć:

- Wicemistrzostwo Polski na dwóch dystansach (500m i 1500m) oraz brązowy medal w wieloboju wywalczone przez Aleksandra Sakowicza w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży,

- Wicemistrzostwo Polski w sztafecie mikstowej zdobyte przez Aleksandra Sakowicza i Weronikę Biller w Olimpiadzie Młodzieży,

- Mistrzostwo Polski na dystansie 777 m, złoto w sztafecie dziewcząt oraz brązowy medal na 500 m zdobyte przez Michalinę Wawer na Mistrzostwach Polski Młodzików i ustanowienie nowego REKORDU POLSKI na dystansie 777 m.

- Brązowy medal w sztafecie mikstowej wywalczone przez Michalinę Wawer,  Kaję Kisielewską i Jakuba Nowaka na Mistrzostwach Polski Młodzików.

- 8 miejsce na 1000 m Aleksandra Sakowicza na Mistrzostwach Polski Seniorów,

- 4 miejsce na 1000m i 777 m Jakuba Ekstowicz na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

 

Ogółem w zawodach tego sezonu startowało 22 młodych zawodników spośród 25 licencjonowanych oraz 2 trenerów w kategorii MASTERS (na Mistrzostwach Polski Mastersów w short tracku).

Pięcioro zawodników w tym sezonie debiutowało w ogólnopolskich zawodach.

W trakcie sezonu zawodnicy zdobyli ogółem 78 medali. Na dystansach zdobyli ich 61, w tym: 15 złotych, 23 srebrne i 23 brązowe, a w wieloboju 17 medali, w tym 5 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych.

Zawodnicy skończyli sezon z następującymi klasami sportowymi:

  1. klasa – Weronika Biller i Michalina Wawer
  2. klasa – Jakub Nowak, Aleksander Sakowicz i Kaja Kisielewska.
  3. klasa – Filip Sztafa, Jakub Ekstowicz oraz Milena Sakowicz.

Młodzieżowa Złota – Anna Słowikowska, Julia Wawer oraz Łukasz Piątek

Młodzieżowa Srebrna – Zofia Piątek i Mikołaj Czałbowski (debiutant),

Młodzieżowa Brązowa – Judyta Sakowicz oraz Amelia Dowgiałło (debiutantka).

 

 

Również nasi zawodnicy startujący w kategorii MASTERS zdobyli klasy sportowe.

W grudniu 2021 r. pięcioro zawodników otrzymało powołanie na ogólnopolskie zgrupowanie szkoleniowe w kategorii młodzika i juniora młodszego w short tracku do Sanoka. Byli to: Michalina Wawer, Weronika Biller, Kaja Kisielewska, Aleksander Sakowicz, Jakub Nowak. Na rezerwowej liście znalazł się również Filip Sztafa.

 

Ponadto z narodową kadrą juniorów okazję mieli trenować Olek i Misia. Do kadry województwa Warmińsko – Mazurskiego z naszego klubu powołanie dostali: Weronika Biller, Kaja Kisielewska, Michalina Wawer, Jakub Nowak i Aleksander Sakowicz.

Największy progres w wynikach zrobili Olek, który jeździ rundy na poziomie 9,0 (!), Misia (rundy 9,3 !), Kuba Nowak i Weronika (9,8), Kaja (10,2), Łukasz i Filip (10,3).

 

Wielu zawodników skończyło sezon w pierwszej dziesiątce  w klasyfikacji OZR w swoich kategoriach wiekowych:

Michalina Wawer – 1 na 39 klasyfikowanych zawodniczek

Julia Wawer – 2 na 46 klasyfikowanych zawodniczek

Łukasz Piątek –  4 na 39 klasyfikowanych zawodników

Jakub Nowak – 5 na 34 klasyfikowanych zawodników

Zofia Piątek – 5 na 46 klasyfikowanych zawodniczek

Aleksander Sakowicz – 7 na 32 klasyfikowanych zawodników

Anna Słowikowska – 8 na 46 klasyfikowanych zawodniczek

Stanisław Piątek (najmłodszy – siedmiolatek) – 8 na 19 klasyfikowanych zawodników

Kaja Kisielewska – 10 na 39 klasyfikowanych zawodniczek

 

W październiku 2021 roku nasz klub i Mazurskie Centrum Sportów Lodowych byli gospodarzami Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych, była to już czwarta 4 edycja tych zawodów, rozgrywana w naszym mieście.

Wśród zaproszonych gości, był prezes PZŁS, p. Rafał Tataruch i dyrektor biura PZŁS p. Rafał Grążawski. Panowie wręczyli pamiątkowe nagrody dla osób wyróżniających się w propagowaniu łyżwiarstwa szybkiego obu torów (krótkiego i długiego) w ramach obchodów 100-lecia łyżwiarstwa szybkiego w Polsce.

Wielkie podziękowania dla wszystkich zawodników, bo dzięki ich postawie i wynikom, nasz klub zajął 5 miejsce w klasyfikacji klubów w sezonie .

Wielkie wyrazy uznania również dla trenera Tomasza Sztafy za wkład i zaangażowanie w treningi i opiekę nad stanem technicznym sprzętu (dbałość o prawidłowe wyprowadzenie i ustawienie płóz).

Oprócz chwil radości były też i chwile smutku. W lutym z wielkim żalem i bólem przyjęliśmy wiadomość że odszedł od nas nasz trener Sławomir Treszczyński. Straciliśmy wspaniałego szkoleniowca, ale przede wszystkim sympatycznego i serdecznego Człowieka o wyjątkowej osobowości. Sport dla Trenera Sławka był ogromną miłością. Pozostał jemu wierny do ostatnich swoich dni. Dziękujemy Trenerowi modlitwą za całą prace w klubie.