Zabytki

Zabytki

Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

XIX-wieczne kamienice

Fala

W Giżycku zachowały się tradycyjne XIX-wieczne kamienice miejskie, m.in. przy ulicy Pionierskiej i Dąbrowskiego, tworzące zwartą zabudowę, w większości z czerwonej cegły z neogotyckimi elementami ozdobnymi.

 

 

Kamienica przy ul. Dąbrowskiego.
Dziś po odrestaurowaniu stanowi wyjątkowy hotel.
Fot. UM Giżycko

 

Do 2010 r. kamienica przy ul. Dąbrowskiego 8 w Giżycku była zaniedbanym budynkiem, straszącym swym wyglądem przechodniów i spacerowiczów.  Teraz to perełka wśród tradycyjnych XIX-wiecznych kamienic przy ulicy Dąbrowskiego, gdzie mieści się tu trzygwiazdkowy Hotel Masovia.

 

Obiekt odróżnia się od wielu innych hoteli na Mazurach faktem, że mieści się w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy z XIX wieku, łącząc w sobie niepowtarzalny urok minionych czasów oraz współczesną elegancję. 

 

Piekarnia Regielskiego

Fot. UM Giżycko

 

Przy ulicy Warszawskiej warto zwrócić uwagę na budynek Piekarni Regielskiego, kiedyś siedzibę kultowej „Małej Galerii” z poł. XIX w., budynek sądu z 1865 r., Dom Opieki Społecznej (dawny Dom Sierot) z 1867 r., przy al. 1 Maja na budynek Liceum Ogólnokształcącego z 1891 r. oraz dawny szpital, czyli kamienicę (z krzyżem) przy ul. Konarskiego z 1897 r.